Bursa Bitki İnceleme Turizmi, Bitki İnceleme Alanları ve Özellikleri

Bölge özellikle Uludağ, bitkisel zenginlik bakımından ender yerlerden birisidir. Mart ayında alt kademelerde başlayan uyanma yaz boyunca zirvede devam eder. Özelliklee orman kuşağının üzerinde yer alan ve alpin kuşaklarda çok zengin olan bu bölgeye has nadir bitki türleri yayılış göstermektedir.

Batı yönünde Nilüfer Vadisi ve doğu yönünde Mezit Deresi arasındaki dağlık kitlenin kuzey yamaçları boyunca nemli ormanlar yer almaktadır. Defne, zeytin, katran ardıcı, fındık, funda, kızılçamdan oluşan tipik Akdeniz vegatasyon tipi olan maki ve frigana çalılar yer alır. 350-700 m. arasındaki kuşakta erguvan, kocayemiş, dağ çileği, zeytin, katır tırnağı, mazı meşesi, alıç, defne, karagaç, kayır, titrek, kavak ve karaçam türleri gözlenir, 700-1500 m. arasında kestane orman, yerini kayın meşe türlerinin hakim olduğu topluluğa bırakır.

Yükselti ve bakı değiştikçe pek çok türü (kişni, papatyagiller, kangal, gelin düğmesi, peygamber çiçeği, hindiba, güve otu, hasır çiçeği, geyik göbeği, kaygana otu, dağ minesi, kaz otu, iberya, karanfilgiller, damkoruğugiller, baklagiller, kantanagiller, süsengiller, zambakgiller, salepgiller, gelincikgiller, menekşegiller vb.) görmek mümkündür.

Uludağ Milli Parkı

Bursa ovasından Uludağ’ın doruklarına doğru değişen bitki toplulukları vardır. Botanik bilimci MAYR’ın bitki kuşaklarını muhtelif yüksekliklerde karakterize etmesi bakımından dünya ormancılık literatüründe özel bir önemi vardır.

Soğanlı Botanik Parkı

24 Nisan 1998’de hizmete açılmıştır. 400.000 m2’lik yayılış alanı ile verimli Bursa Ovası’nın korunmasını sağlayacak sınırı oluşturmasının yanı sıra bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara açık bir parktır. Parkta bitki bahçeleri ile ilgili alanlar, Japon Bahçesi, İngiliz Bahçesi, Fransız Bahçesi, Gül Bahçesi, Açelya-Orman Gülü Bahçesi, Kokulu Bitkiler Bahçesi olmak üzere tasnif edilmiştir. Park, bu zengin bitki dokusuyla 1. derecede doğal SİT alanı ilan edilmiştir.